Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.


Podněty a nápady
Dvě asociace, dvě mistrovství

Už z názvu článku vyplývá, že v České republice existují dvě asociace, jejímž cílem je vzdělávat mladé kadeřnice, kadeřníky a kosmetičky. Mají mnoho společného. Téměř stejný název, podobné stanovy, pořádají mistrovství republiky. Prakticky se liší jen datem vzniku. Ta první  - Asociace středních škol oborů kadeřník, kosmetička České republiky – zapsaný spolek, zkratka asociace zní AKAKOS vznikla v roce 2004 a sdružuje 43 škol z celé republiky. Ta druhá - Asociace středních odborných škol a odborných učilišť kadeřnického, kosmetického a vizážistického oboru České republiky (působící také jako FISY, z. s.) vznikla, jak je uvedeno na webových stránkách Asociace před  třemi lety, ale počet škol, které jsou členy této asociace se neuvádí. I v organizaci Mistrovství republiky jsou značné rozdíly. Zatímco prvně zmiňovaná asociace pořádá Mistrovství republiky s názvem Harmonie (připravuje se již 16. ročník) v soutěžních disciplínách – dámské, pánské účesy, cvičné hlavy – dámské účesy, dekorativní kosmetika a nail art a do jednotlivých kategorií se může přihlásit jen jeden soutěžící ze školy. Druhá asociace má organizaci daleko volnější. V Mistrovství republiky Koruna kreativity může soutěžit i větší počet žáků ze stejné školy v podobných soutěžních disciplínách. Dalším rozdílem v obou mistrovstvích jsou hodnotitelské komise. Soutěž Harmonie hodnotí učitelé odborného výcviku, kteří získali hodnotitelské průkazy pod vedením renomovaných odborníků, např. p. Pavel Bauer, Mgr. Jan Špilar, pí. Denisa Pýchová. Druhá asociace má v hodnotících komisích také odborníky vesměs profesionály.

 

Ve svém příspěvku nechci nikoho vyzdvihovat nebo hanit. Školy by si měly samy vyhodnotit postavení obou asociací. Stačí navštívit webové stránky www.akakos.cz nebo www.asociacefisy.cz a návštěvníci si vytvoří vlastní úsudek.

 

Cílem článku bylo informovat odbornou veřejnost, střední školy, jež se zabývají vzděláváním mladých kadeřníků, kosmetiček, sponzory na to, že zde existují dvě asociace, dvě mistrovství.

 

 

Mgr. Pavel Chrenka

jednatel Asociace středních škol oborů kadeřník, kosmetička České republiky – zapsaný spolek, (AKAKOS)